Három napos konferenciasorozat a tudomány ünnepén
Három napos konferenciasorozattal ünnepelte az idei tudomány ünnepét a DE BTK NMI Művelődéstudományi és Humán Tanulmányok Tanszéke hazai és nemzetközi szakemberek részvételével. A tudományos tanácskozások az ünnep központi témaköréhez, az értékekhez és értékközvetítéshez kapcsolódtak.
A konferenciasorozatot a Prof. Dr. Sári Mihály, a kultúra és felnőttképzés értékteremtő professzorának 70. születésnapjára szervezett ünnepi konferencia nyitotta. A „Kultúra és tanulás nemzetközi kontextusban” című konferenciát a DAB Székházban tartották november 25-26-án. Sári Mihály évtizedekig a debreceni Kossuth Lajos Tudományegyetem BTK Művelődéstudományi és Felnőttnevelési Tanszék oktatójaként dolgozott. Nevéhez kötődik a Hajdú-Bihar megyei Népfőiskolai Tanács, illetve az alapítványi alapon működő Hajdúsági Népfőiskola (1990-1998) létrehozása is. 2003-ban megkapta a Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztet, 2005-ben sikeresen habilitált, és ugyanebben az évben kapta a Mestertanár Aranyérmet. 2006-ban az Olomouci Palacky Egyetemtől 20 éves kutatási együttműködés elismeréseként Comenius Emlékplakettet kapott. 2013-ban vonult nyugdíjba az Eötvös József Főiskoláról, ahol rektorhelyetteseként dolgozott. Ezt követően hazaköltözött családi köréhez közel Hajdúböszörménybe, de azóta is folyamatosan aktív. A 70. születésnapja tiszteletére rendezett konferencián Sári Mihály pályatársai, hazai és külföldi partnerei, tanítványai tartottak előadást a kultúra, a művelődés és felnőttkori tanulás témájában. A kétnapos eseményen szóba került többek között a felnőttképzés története, a felnőttkori tanulás sajátosságai, a közösségi művelődés jelentősége, szerepe és annak intézményrendszere is.
A rendezvénysorozat „A tanulás mint érték” című konferenciával folytatódott november 27-én, ugyancsak a DAB Székházban. Az esemény a „Tanuló közösségek és társadalmi átalakulás – kelet-közép-európai tapasztalatok” projekt kétéves eredményeit mutatta be hazai és határon túli szakemberek közreműködésével. Ők ismertették a különböző oktatási szinteken megjelenő magyar nyelvű tanulási lehetőségeket hazánkon kívül Erdélyben, Felvidéken és Kárpátalján. Az előadók gyakorlati példákon keresztül is szemléltették erdélyi, felvidéki, kárpátaljai és magyarországi tanuló közösségek konkrét eseteit. A nemzetközi kutatási, tapasztalatcserén alapuló, fejlesztési projekt alapvető célja az oktatás, felnőttképzés helyzetének megismerése volt Magyarországon, Romániában, Szlovákiában és Ukrajnában. A projektet megvalósító Nullpont Kulturális Egyesület 1993 óta működik a Debreceni Egyetemen, tagjai főként jelenlegi és egykori hallgatók, oktatók, így a Művelődéstudományi és Humán Tanulmányok Tanszék mellett működő aktív civil szervezet.
A tudomány ünnepe rendezvénysorozatot „A kultúra mint érték” című konferencia zárta november 28-án, szintén a DAB Székházban. Az esemény az „Egyetemes kultúra” elnevezésű, EFOP-5.2.2-17-2017-00065-ös projekt kétéves eredményeit vonultatta fel hazai és határon túli szakemberek közreműködésével. A konferencián bemutatkozott több magyarországi, erdélyi, kárpátaljai és felvidéki kulturális közösség, amelynek képviselői ismertettek több, határon túl eredményesen működő kulturális esetet. Az Egyetemes kultúra című nemzetközi projekt fő célja a bevont 8 partnerszervezet közreműködésével a kulturális szakterületen olyan módszerek, eljárások és jó gyakorlatok feltárása, tanulmányozása és rendszerezése, amelyek hozzájárulnak a nemzettudat megtartásához, fejlesztik a helyi identitást, közösséget építenek, segítik az önkéntesség elterjedését, a hagyományok átörökítését és a fiatalok szülőföldön maradását. A projektidőszak alatt kiemelt feladat a Kárpát-medencei magyarság hagyományőrző, önkéntes alapon szerveződő kulturális gyakorlatának megismerése, jó gyakorlatok adaptációja a hazai viszonyok között, a kölcsönös tanulás az együttműködő partnerektől. A projektet a KultúrÁsz Közhasznú Egyesület valósította meg együttműködésben a Debreceni Egyetemmel.